Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Gotowy wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie – rozwód za porozumieniem stron

Każdy z oferowanych wzorów pozwu rozwodowego bez orzeczenia o winie jest zgodny z aktualnymi przepisami prawa rodzinnego (aktualizacja na rok 2024). Po złożeniu i opłaceniu zamówienia otrzymasz gotowy wzór pozwu do sądu rodzinnego z dokładną instrukcją uzupełnienia poszczególnych sekcji dokumentu.

Chcesz rozwieść się ze swoim mężem lub żoną bez orzekania o winie, czyli za porozumieniem stron? Jeśli tak, moje gotowe wzory pozwów będą dla Ciebie odpowiednie. Musisz jedynie wybrać 1 z 3 wzorów, w zależności od tego, czy macie wspólne niepełnoletnie dzieci, czy też nie.

  • Pozew o rozwód bez orzekania o winie, bez dzieci – gotowy wzór
  • Pozew o rozwód bez orzekania o winie, z dziećmi (opieka naprzemienna) – gotowy wzór
  • Pozew o rozwód bez orzekania o winie, z dziećmi (przy jednym z rodziców) – gotowy wzór

Wszystkie wzory są aktualne (2024 rok) oferowane są wraz z obszerną i czytelną instrukcją, dzięki czemu nie będziesz mieć najmniejszych wątpliwości, w jaki sposób wypełnić pozew rozwodowy.

Kontakt z adwokatem w zasadzie nie będzie potrzebny, dzięki informacjom przekazanym przeze mnie będziesz w stanie samodzielnie złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie.

Chcesz zobaczyć część przykładowego wzoru?

Zerknij poniżej na aktualny wzór pozwu!

fragment gotowego wzoru pozwu o rozwód bez orzekania o winie

Chcesz zobaczyć cały wzór?
Kup go, klikając tutaj!

 

W jakich przypadkach możliwe jest uzyskanie rozwodu na podstawie złożonego pozwu o rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie, określany także jako rozwód za porozumieniem stron oznacza, że podczas rozprawy rozwodowej sąd nie będzie dochodził, który ze współmałżonków doprowadził do rozpadu związku poprzez swoje działania (lub wręcz przeciwnie – przez zaniechanie). Kiedy sąd może ogłosić rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie?

Składając pozew, którego celem jest uzyskanie rozwodu bez orzekania o winie, należy przede wszystkim, wykazać przed sądem, że faktycznie zaistniały pozytywne przesłanki rozwodu. To określenie kryje za sobą okoliczności, które sąd musi zbadać, by móc wydać orzeczenie rozwodowe, potwierdzające, że małżeństwo przestało już w rzeczywistości istnieć. Pozytywne przesłanki rozwodu dotyczą kwestii:

  • emocjonalnych,
  • fizycznych,
  • materialnych.

To oznacza, że małżonkowie nie darzą się już uczuciem, nie łączy ich bliskość fizyczna, ani nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego. Sąd orzekając rozwód stwierdza zupełny (czyli obejmujący wszystkie wymienione wyżej przesłanki) oraz trwały rozkład pożycia małżeńskiego – stan rozpadu związku trwa już przynajmniej od pół roku.

Jeżeli byli partnerzy składają pozew o rozwód bez orzekania o winie, sąd sprawdzi jedynie czy doszło do rozpadu pożycia, nie zagłębiając się w określanie, która ze stron zawiniła. Konieczne jest także spełnienie niezbędnego warunku – oboje współmałżonkowie muszą zgadzać się w tej kwestii. Jeżeli jedno z nich będzie wnioskować o stwierdzenie winy, sąd pochyli się nad tą sprawą. Obie strony mogą zgłosić, że domagają się orzeczenia o winie także po rozpoczęciu biegu sprawy. Możliwe jest również wycofanie takiego wniosku.

Skutki prawne rozwodu orzeczonego na podstawie pozwu o rozwód za porozumieniem stron

Orzeczenie o rozwodzie za porozumieniem stron, bez określania winy często jest najbardziej korzystnym sposobem przeprowadzenia rozwodu ze względów emocjonalnych i praktycznych. Jeżeli byli partnerzy są zgodni, sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie. Tym samym składając pozew o rozwód za porozumieniem stron obie strony oszczędzają sobie wiele stresu, nerwów i straconego czasu. Przeprowadzenie rozwodu bez orzekania o winie zazwyczaj nie wymaga angażowania prawnika, co pozwala uniknąć znacznych kosztów poniesionych na pracę kancelarii prawnej. W większości przypadków wystarczy skorzystanie z gotowego wzoru pozwu o rozwód za porozumieniem stron.

Jakie są konsekwencje prawne w przypadku rozwodu bez orzekania o winie? Kwestią, którą trzeba uwzględnić, będzie możliwość ubiegania się o alimenty od byłego małżonka. Jeżeli małżeństwo zostało rozwiązane bez wskazywania winnego, dochodzenie alimentów jest znacznie ograniczone. Po rozwodzie bez orzekania o winie, były małżonek może uzyskać alimenty wyłącznie w sytuacji, gdy wpadnie w ubóstwo. Dla sądu będzie to bardzo trudna sytuacja materialna, w której osoba wnosząca o alimenty nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się, np. przez istotne pogorszenie stanu zdrowia. Istnieje także ograniczenie czasowe – alimenty można otrzymać tylko w ciągu pierwszych pięciu lat od rozwodu. Dla porównania, jeżeli sąd stwierdzi winę jednej ze stron, ten z partnerów, który nie przyczynił się do rozwodu, może wnioskować o alimenty, gdy tylko po rozwodzie pogorszy się jego jakość życia (w porównaniu do poziomu z czasów trwania związku).

Rozwód bez orzekania o winie a opieka nad dziećmi

Jak wygląda kwestia opieki nad dziećmi i alimentów w przypadku rozwodu bez orzekania o winie? Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym forma rozwodu nie wpływa ani na kontakty z dzieckiem, ani na ewentualne ograniczenie władzy rodzicielskiej, ani na wysokość alimentów na dziecko. Kwestie obowiązków rodziców wobec dzieci to odrębna sprawa, a relacje między rodzicami nie powinny na nią rzutować. Dla sądu rodzinnego podczas rozpatrywania pozwu najważniejsze będzie zadbanie o dobro dziecka. Rozwodzący się rodzice mogą skorzystać z jednej z dwóch opcji podziału sprawowania pieczy nad dzieckiem – opieki naprzemiennej lub zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców. Co odróżnia te dwa rozwiązania?

Jeżeli rodzice zdecydują się na opiekę naprzemienną, dziecko będzie mieszkać z jednym i drugim z nich, na zmianę w regularnych odstępach czasu – np. przez tydzień lub dwa przy mamie, a następnie tydzień lub dwa przy tacie. Niezmiernie istotne jest, aby rodzice pomimo rozwodu byli w stanie zgodnie decydować o sprawach swojego dziecka i codziennej domowej logistyce związanej z opieką nad dzieckiem. Sąd będzie oczekiwał przedstawienia planu opiekuńczego, czyli wspólnego oświadczenia dotyczącego tego, jak rodzice będą organizować życie dziecka i decydować w jego sprawach. Jeżeli rodzice zdecydują, że dziecko zamieszka z jednym z nich, konieczne będzie wskazanie sądowi, który rodzic pełni pieczę nad dzieckiem, a także jak uregulowane będą kontakty z drugim rodzicem. W takim przypadku możliwe jest ograniczenie władzy rodzicielskiej w zakresie decydowania o niektórych sprawach dziecka – by ułatwić codzienną opiekę.

Pozew rozwodowy za porozumieniem stron – gotowy wzór przygotowany przez adwokata

Nazywam się Justyna Tokarska, jestem adwokatem zajmującym się prawem rodzinnym, w tym także prowadzeniem spraw rozwodowych już od kilkunastu lat. Wszystkie wzory pozwów o rozwód za porozumieniem stron, dostępne na tej stronie, są mojego autorstwa. Możesz mieć pewność, że dzięki przygotowanym przeze mnie wzorom pozwów rozwodowych masz największe szanse wygrania swojej sprawy rozwodowej. Z biegiem lat dowiedziałam się, które rozwiązania i argumenty są najskuteczniejsze, a teraz przekazuję Tobie wzory pism procesowych oparte na tej wiedzy.

Dlaczego warto zdecydować się na przygotowany przeze mnie wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie?

Wiem, że w Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych wzorów pozwu rozwodowego bez orzekania o winie – jestem również przekonana o nieskuteczności znacznej ich większości. Dlaczego? Bezpłatne wzory dostępne do pobrania w Internecie często nie były aktualizowane od lat, a od czasu ich publikacji przepisy prawa rodzinnego wielokrotnie zdążyły się zmienić, nie mówiąc już o zmianach linii orzeczniczych. Wielokrotnie byłam świadkiem odrzucenia pism w sprawach o rozwód opartych o gotowe, darmowe wzory. Jedynie od doświadczonego adwokata aktywnie zajmującego się prawem rodzinnym możesz uzyskać pełną wiedzę dotyczącą tego, jak powinien wyglądać dobry wzór pozwu rozwodowego bez orzekania o winie.

Jak zamówić gotowy, aktualny (2024) wzór pozwu rozwodowego?

Zastanawiasz się, jak wygląda proces zakupu wzoru interesującego Cię pisma procesowego? Jest to bardzo proste – należy wykorzystać przycisk „Zamów wzór” dostępny na stronie każdego z oferowanych przeze mnie szablonów. Następnie prosty kreator zamówienia poprosi Cię o podanie Twoich danych oraz adresu e-mail. W ostatnim kroku zamówienia dokonaj płatności przelewem online przez system Przelewy24 lub też zwykłym przelewem bankowym. Gotowe! Po kilku sekundach od dokonania wpłaty zamówiony wzór pozwu o rozwód bez orzeczenia o winie za porozumieniem stron (aktualny 2024) zostanie automatycznie przesłany przez nasz system na Twój adres mailowy.

Wsparcie i pomoc prawna w sprawie rozwodowej

Wolisz skonsultować się z adwokatem zajmującym się prawem rodzinnym? Wystarczy, że wykorzystasz formularz kontaktowy na mojej stronie lub wyślesz wiadomość na adres kontakt@wzoryrodzinne.pl, a skontaktuję się z Tobą w celu omówienia szczegółów dodatkowej porady prawnej.